niedziela, 24 lipca 2011

Goździk brodaty.

Bardzo lubię goździki brodate. Pięknie się prezentują w naszych ogrodach.
Ta odmiana posiada twarde łodygi osiągające wysokość nawet do 50cm. Na końcach tych łodyg kwitną piękne kwiaty o słodkim zapachu. Od bardzo dawna cieszy się ogromną popularnością w polskich ogrodach.
Doskonale rośnie na słonecznym stanowisku z żyzną i lekko wilgotną glebą. Co dwa-trzy lata, na wiosnę, należy kępy taej rośliny wykopać i porozsadzać, aby mogły cieszyć nas swoim zapachem przez wiele lat.
Nadaje się praktycznie wszędzie. Niezależnie od miejsca bedzie cieszył nas swoim wyglądem i zapachem.







Zobacz ciekawy blog:
http://zdrowejagody.pl

http://zdrowieiuroda.zdrowejagody.pl

Różne odmiany róż.

Róże zawsze pięknie się prezentują w naszych ogrodach.
Róże zalicza się do najstarszych roślin ozdobnych, które towarzyszą człowiekowi w jego codziennym życiu. Nie ma, co się temu dziwić, ponieważ ich dekoracyjność jest widoczna i bezdyskusyjna. Róża zaznaczyła swój ślad w wielu dziedzinach życia, a najbardziej w sztuce i literaturze, gdzie była inspiracją dla artystów, owocującą wieloma dziełami. Róża na stałe zagościła również w symbolice a to, że jest symbolem piękna i miłości, jak również i cierpienia jest powszechne znane i na stałe wsiąkło w naszą kulturę.







Zobacz ciekawy blog:
http://zdrowejagody.pl

http://zdrowieiuroda.zdrowejagody.pl

Irysy w moim ogrodzie.

Irysy potrzebują stanowiska słonecznego, ale rosną dobrze w lekkim cieniu. Temperatura powinna tam być dość wysoka. Gleba nie może być bardzo wilgotna, ale powinna być żyzna. Najlepsza jest pulchna ziemia, która jest ani za sucha ani za wilgotna. Nie przeszkadza im kwaśny odczyn jej kwaśny odczyn. Na twardej i ciężkiej glebie może być narażona na choroby. Nie dobrze znoszą obecność roślin wypijających wodę w otoczeniu np. niektóre odmiany drzew lub krzewów. Rozmnażamy je poprzez podział kłączy. Po kilku latach od posadzenia, należy wykopać karpę i podzielić ją na mniejsze oraz oczyścić. Po takim zabiegu rosną znacznie lepiej oraz kwitną obficiej. Cały zabieg najlepiej jest wykonać w lipcu lub sierpniu, kilka tygodni po przekwitnięciu. Można to zrobić wiosną, ale najlepsze efekty osiąga się po zniknięciu pąków. Irysy są roślinami szybko rosnącymi i długo utrzymującymi się. Najszybszy wzrost osiąga dwa lata po posadzeniu. Podlewamy je niezbyt obficie. Nawozimy w przypadku słabego wzrostu rośliny.







Zobacz ciekawy blog
http://zdrowejagody.pl

http://zdrowieiuroda.zdrowejagody.pl

Irysy.

Irys jest jednym z najpopularniejszych kwiatów hodowanych w Polsce. W warunkach naturalnych kosaćce rosną na terenie północnych obszarów umiarkowanych. Są bylinami, których odmian jest niezliczona ilość, dlatego ceni się ją tak bardzo. Powstały w wyniku pomieszania osobników różnych gatunków. Liczba kolorów oraz kształtów tego kwiatu jest olbrzymia. Kwiaty najczęściej są zbudowane z sześciu płatków, które zaginają się w połowie do góry, a w połowie są spuszczone do dołu. Mówi się, że mają bródkę. Na jednym pędzie znajduje się kilka pąków. Oprócz wyglądu różnią się, także warunkami uprawy. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 20 do 130cm. Ich liście są bardzo dekoracyjne oraz utrzymują się bardzo długo, dlatego dekorują ogród przez cały rok. Kwiaty irys mają wiele pięknych i intensywnych kolorów. Najczęściej są dwubarwne i bardzo czyste.







Zobacz ciekawy blog:
http://zdrowejagody.pl

http://zdrowieiuroda.zdrowejagody.pl

niedziela, 17 lipca 2011

Rododendrony królowe ogrodów.

Można śmiało powiedzieć, że rododendrony tak samo jak róże królują w ogrodach. Gdy dbamy o nie regularnie, one odwdzięczą się pięknym wyglądem. Warto o nie dbać.

Tej grupie roślin szkodzi przesuszenie podłoża, szczególnie podczas kwitnienia, intensywnego wzrostu oraz jesienią, kiedy odpowiednia wilgotność podłoża gwarantuje dobre przygotowanie się krzewów do zimy. W tych okresach rośliny trzeba regularnie podlewać. Zamiast tego warto zamontować na stałe nawadnianie kropelkowe.

Różaneczniki i azalie trzeba też podlewać na przedwiośniu, jeśli ziemia długo pozostaje zamarznięta, a słońce operuje już intensywnie.

Aby zwiększyć odporność na suszę i poprawić zdrowotność roślin, warto zaszczepić ich korzenie odpowiednią dla nich grzybnią mikoryzową.







Przed pierwszą zimą, którą krzewy spędzą w gruncie, trzeba je osłonić gałązkami iglaków, włókniną lub słomą, a ziemię przykryć warstwą kory (ok. 5 cm).

Ciekawy blog:
http://zdrowejagody.pl

http://ebiznes.zdrowejagody.pl

Moje ukochane różaneczniki.

W moim ogrodzie jest mnóstwo różaneczników o różnych kolorach. Gdy kwitną to zachwycają wszystkich. Wygląda to jak bajkowa kraina.

Dla różaneczników przeznaczone są specjalne nawozy, które nie zawierają wapnia i zapewniają utrzymanie kwaśnego odczynu podłoża. Zazwyczaj na etykiecie widnieje napis: "dla roślin wrzosowatych" lub "dla rododendronów". Stosujemy je kilkakrotnie od wiosny do końca lipca. Przedłużanie okresu nawożenia jest szkodliwe dla roślin, bo stymulowane odżywkami nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Nawozów nie należy przekopywać, aby nie uszkodzić płytko położonych korzeni. Po ich zastosowaniu jedynie lekko spulchniamy ziemię pazurkami.

Co roku warto pobrać próbkę podłoża i zbadać jego odczyn. Jeśli stał się za wysoki, można podlać rośliny roztworem soli gorzkiej (do kupienia w aptece) oraz wyściółkować podłoże korą zmieszaną z kwaśnym torfem.






Różaneczniki nie wymagają wiele cięcia. Zaraz po posadzeniu można im wyłamać szczytowy pąk na każdym pędzie, a azaliom nieznacznie skrócić gałęzie. Dzięki temu rośliny szybko się rozkrzewią.

W następnych latach usuwamy jedynie uszkodzone fragmenty pędów, a także przekwitłe kwiatostany, gdy tylko zwiędną kwiaty. Dzięki temu ze śpiących pąków, które znajdują się na szczycie pędów, szybko wyrosną młode gałązki, a na nich do jesieni zawiążą się nowe pąki kwiatowe.

Jeżeli stary egzemplarz stracił ładny pokrój, jest rzadki i słabo kwitnie, możemy go odmłodzić poprzez bardziej radykalne cięcie (patrz rysunek na str. 56). Najlepiej zrobić to, zanim roślina wznowi wzrost, czyli w marcu lub na początku kwietnia.

Ciekawy blog:
http://zdrowejagody.pl

http://ebiznes.zdrowejagody.pl

sobota, 16 lipca 2011

Rododendrony w ogrodzie.

Rośliny te wymagają kwaśnej ziemi o pH 4,5-5,5 (z wyjątkiem różaneczników z grupy Inkarho), bogatej w próchnicę. Tylko w niewielu ogrodach gleba spełnia te warunki, dlatego trzeba ją przygotować pod każdy świeżo sadzony krzew (patrz rysunki na str. 57). Jeśli podłoże jest gliniaste i słabo przepuszczalne, warstwa drenażu sypanego na dno dołka powinna być gruba (ponad 20 cm). Na nim układamy mieszankę nieodkwaszonego torfu, przekompostowanej kory sosnowej i kompostu w równych częściach i dopiero wtedy sadzimy rośliny. Następnie ziemię ściółkujemy korą (na grubość ok. 5 cm), która zapobiega jej wysychaniu i rozwojowi chwastów.






Ciekawy blog:
http://zdrowejagody.pl

http://ebiznes.zdrowejagody.pl

Azalie i różaneczniki.

Azalie i różaneczniki najlepiej rosną w zachodnich i północno-zachodnich rejonach kraju, gdzie zimy są stosunkowo łagodne, a powietrze wilgotne.

Dla zimozielonych odmian najlepiej wybrać w ogrodzie miejsce lekko zacienione, dla niektórych odmian nawet cieniste. Powinno być też zaciszne i, jeśli to możliwe, położone nad zbiornikiem wodnym. Unikajmy sadzenia tych krzewów przy nagrzewającej się południowej ścianie domu.

Natomiast azalie dobrze rosną w pełnym słońcu i w półcieniu.







Zobacz ciekawy blog:
http://zdrowejagody.pl

http://ebiznes.zdrowejagody.pl

niedziela, 10 lipca 2011

Róże w moim ogrodzie.

Wiosną, gdy ziemia rozmarznie i minie obawa większych spadków temperatury, zdejmujemy osłony zimowe, rozgarniamy ziemię z kopczyków i przystępujemy do przycięcia krzewów. Należy przycinać przede wszystkim róże bukietowe i wielkokwiatowe. Przycina się wszystkie pędy na 3 lub 4 oczka. Niskie cięcie spowoduje, że krzew będzie ładnie rozgałęziony, gęsty i foremny. Róże pienne tnie się podobnie jak krzewiaste, zwracając uwagę na uformowanie korony. Róże rabatowe i pnące wymagają jedynie prześwietlenia, usunięcia chorych czy przemarzniętych pędów. Poza cięciem wiosennym, w czasie okresu wegetacji należy usuwać dzikie pędy wyrastające z podkładki. Odrosty takie usuwa się tuż przy korzeniu. Rosną one bardzo szybko i osłabiają krzew. Wszystkie pędy przycina się ostrym sekatorem, lekko ukośnie w odległości ok. 5 cm. od oczka skierowanego na zewnątrz korony. Rany po cięciu powinno się posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu (środka grzybobójczego).







http://zdrowejagody.pl

http://ebiznes.zdrowejagody.pl

Moje ukochane róże.

Róże rozmnaża się trzema sposobami - poprzez sadzonkowanie, okulizując na podkładce lub przez nasiona. Sadzonkowanie jest najłatwiejszą metodą, jednakże aby otrzymać gotową roślinę potrzeba aż trzech lat (wyjątkiem są róże miniaturowe). Wiele róż można rozmnażać z sadzonek zdrewniałych, chociaż zróżnicowany jest procent ich ukorzenienia się. Na terenach, na których panują ostre zimy poleca się rozmnażanie przez sadzonki półzdrewniałe. Aby przygotować taką sadzonkę, pod koniec lata, po przekwitnięciu, wybiera się dojrzałe pędy boczne, które są jeszcze zielone. Robi się z nich sadzonki długości około 10 cm. Następnie umieszcza się je w głębokich doniczkach wypełnionych piaszczystym podłożem (równe części torfu i piasku). Aby ułatwić ukorzenianie się sadzonek, przed posadzeniem warto je zanurzyć w ukorzeniaczu.

Doniczki z sadzonkami przykrywa się folią i przechowuje w chłodnym, zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Wiosną ukorzenione sadzonki sadzi się na zagon.






http://zdrowejagody.pl

http://ebiznes.zdrowejagody.pl