niedziela, 3 lipca 2011

Russelia equisetiformis.

Żywe, szkarłatne kwiaty tej rośliny pośród podobnych do sitowia pędów zachwycają przez wiele letnich tygodni.Pochodzi z Meksyku oraz tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. Jej bujne ulistnienie i kwiaty w pięknych barwach wprowadzają do domu odrobinę egzotyki. Rośnie bardzo szybko, jest łatwa w uprawie i kwitnie bardzo długo.Gdy kwitnie wygląda jak deszcz kwiatów. Igiełkowate zielone liście mają do 1,5 cm długości. Gdy korzenie rośliny rosną bez ograniczeń, roślina może osiągnąć wysokość i szerokość około 1,5 m.
Rurkowate, szkarłatne kwiaty mają 2,5 cm długości. Zebrane są w kwiatostany wierzchotkowate rozwijające się na końcach smukłych, łukowato wygiętych pędów.
Oprócz podlewania i zasilania roślina wymaga niewiele dodatkowej pielęgnacji. Jest wrażliwa na mróz i nie lubi chłodnej, wilgotnej aury, ale należy ją chronić także przed ostrym słońcem. od czasu do czasu usuwamy martwe pędy rośliny, aby wyglądała porządnie.
Najlepsze podłoże dla rośliny to gliniasta ziemia doniczkowa.
Przez cały okres wzrostu Russelia powinna być zasilana raz w miesiącu płynnym nawozem.

Rozmnażanie:
Roślinę można rozmnażać z nasion lub przez odkłady, choć jeśli uprawiasz ją w szklarni lub oranżerii, najlepszą metodą jest sadzonkowanie.
1. Wiosną pobierz z młodych pędów sadzonki wierzchołkowe długości około 10 cm. Przytnij je pod nasadą liścia.
2. Usuń liście z dolnej części sadzonki, a następnie zanurz ją na chwilę w ukorzeniaczu. Posadź kilka sadzonek w doniczce o średnicy 10-15 cm z podłożem dla sadzonek.
3. Po podlaniu umieść doniczkę w ciepłej mnożarce lub przykryj podziurkowaną torbą foliową. Zapewnij temperaturę 16-18 stopni C.
4. Po ukorzenieniu zdejmij torbę, obniż temp. do 16 stopni C, a kiedy rośliny się przyjmą, przesadź je do doniczek z gliniastą ziemią.http://zdrowejagody.pl

http://ebiznes.zdrowejagody.pl

5 komentarzy:

 1. Cudowne widoki pięknych kwiatów. Warto tu zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie można w Polsce tę roslinę nabyć>

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie można w Polsce tę roslinę nabyć>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie. Chętnie wiosną sprzedam Pani tanio kilka sadzonek

   Usuń
 4. Też jej poszukuję... Zachorowałam na nią będąc w Chorwacji na wyspie PAG.Rosła bujnie w donicy w restauracji.

  OdpowiedzUsuń