piątek, 3 czerwca 2011

HELIKONIA

Ta egzotyczna roślina o dekoracyjnych liściach i niezwykłych kwiatostanach będzie wspaniałą ozdobą każdego jasnego i ciepłego pokoju.
W odpowiednich warunkach helikonia może wyrosnąć na okazałą roślinę o egzotycznych i niezwykle barwnych kwiatach.
Ojczyzną tej rośliny są wilgotne, tropikalne lasy Ameryki Południowej i południa Satnów Zjednoczonych. Jej niezwykłe kwiaty są często odwiedzane przez kolibry, spijające z nich nektar.
Liście i kwiaty helikonii przypominają kształtem liście i kwiaty bananowca oraz strelicji. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż rośliny te należą do tej samej rodziny Musaceae. Rodzaj Heliconia obejmuje około 100 gatunków roślin i ich mieszańców.
Młode rośliny można z powodzeniem uprawiać w domu.
Helikonie mają długie łodygi z wielkimi, skórzastymi liśćmi w kształcie wiosła. Podobnie jak bananowiec, są to zimozielone byliny, które w odpowiednich warunkach pozostają atrakcyjne przez cały rok.
Większość helikonii to rośliny bardzo duże, dorastające do 3-5 metrów wysokości, ale na rynku dostępne są również formy karłowate, których wysokość nie przekracza 60 cm. Kwiatostany helikonii można niekiedy kupić w kwiaciarni. Prawdziwe kwiaty są drobne i niepozorne, zaś właściwą ozdobę stanowią efektowne przysadki (zmodyfikowane liście znajdujące się u podstawy kwiatów). Dominują wśród nich barwy pomarańczowe, żółte lub czerwone albo mieszanki tych kolorów.

Rozmnażanie przez odrosty korzeniowe.
Delikatnie oddziel odrost wraz z korzeniami od rośliny matecznej. Upewnij się, że posiada on wystarczająco dużą bryłę korzeniową. Odrosty posadź pojedynczo do doniczek z dobrze przepuszczalną ziemią kompostową. Doniczki umieść w półcieniu, w miejscu ciepłym i wilgotnym. Podlewaj oszczędnie, tylko tyle, żeby podłoże pozostało lekko wilgotne. Jeśli powietrze jest zbyt suche, okryj roślinę torebką foliową z otworami. W doniczce umieść pałąk z drutu, aby torebka nie opierała się na liściach. Dopóki roślina pozostaje pod osłoną, nie należy jej podlewać. Gdy po 1-3 tygodniach na roślinie pojawią się nowe przyroswty, zdejmij torebkę.

W czasie sezonu wegetacyjnego helikonia wymaga obfitego podlewania – raz lub dwa razy w tygodniu – oraz regularnego zraszania liści. Zimą roślinę należy podlewać rzadziej ( co 10 dni).


Zobacz również link:
http://wellbiznes.info/gosiakarpik

1 komentarz:

  1. Kwiaty bardzo pięknie ja na dzisiejszy dzień cieszę się ☺ amaralisem.Może coś o nim..proszę pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń