środa, 15 czerwca 2011

MUCHOŁÓWKA AMERYKAŃSKA

Jest jedną z najbardziej niezwykłych roślin występujących w naturze – chwyta i pożera owady!
Już sama nazwa tej rośliny wskazuje na jej wyjątkowość – to roślina owadożerna, w dodatku sama chwytająca owady. Sposób, w jaki to robi, jest wielce oryginalny.
Stanowi ona nieustanne źródło fascynacji. W naturze muchołówka występuje na torfowiskach, które są bardzo ubogie w azot. Dlatego roślina ta rozwinęła niecodzienny sposób zdobywania tego składnika pokarmowego – łapie i pożera owady. Jej liście wyrastają promieniście w formie rozetek, zaś blaszki liściowe zostały przekształcone w pomysłowe i śmiertelne pułapki.
Górna powierzchnia liścia, stanowiąca zarazem dno pułapki, jest czerwonawa, zaś brzegi liścia otoczone są wiankiem długich „ząbków”. Owady zwabione kolorem liścia i zapachem wydzielanego przezeń nektaru siadają na nim, dotykając czułych włosków znajdujących się na jego powierzchni, które działają jak mechanizm uruchamiający pułapkę, zatrzaskującą się nad głową ofiary. Muchołówka wydziela do wnętrza pułapki specjalne enzymy trawiące, które rozkładają ciało owada. Po kilku dniach pułapka otwiera się, ukazując jego nie strawione resztki.
Muchołówka dobrze rośnie w cieple i wilgoci. Warunki te najłatwiej stworzyć wewnątrz dużego słoika, terrarium lub miniszklarni.Muchołówki najefektowniej wyglądają latem, kiedy intensywnie rosną i mają duże potrzeby pokarmowe. Najbardziej odpowiadają im ciepłe, parne warunki szklarniowe, które można im także zapewnić w słoju lub terrarium.
Muchołówka to roślina bagienna, dlatego należy ją uprawiać na porowatym podłożu, zatrzymując duże ilości wody. Może to być mech torfowiec, torf lub lekkie tworzywo, zwiększające objętość pod wpływem wody.
Zamiast czekać, aż muchołówka schwyta owada, lepiej karmić ją własnoręcznie. Trzymając schwytaną muchę za skrzydła, należy delikatnie dotknąć nią powierzchni liścia. Połówki liścia zatrzasną się. Muchówki nie należy karmić zbyt często.http://ebiznes.zdrowejagody.pl
http://zdrowejagody.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz