wtorek, 31 maja 2011

OPLĄTWA

Niezwykłe kwiatostany zwracają uwagę nie tylko egzotyczną formą, ale również zniewalającym połączeniem różu i fioletu.
Oplątwa należy do rodziny ananasowatych. Rośliny z tej rodziny wymagają regularnego podlewania i odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza.
Ojczyzną oplątwy jest Ekwador, gdzie występuje ona jako epifit w deszczowych lasach równikowych. W warunkach naturalnych umiejscawia się w szczytowych konarach drzew, gdzie ma dużo ciepła i pod dostatkiem jasnego światła.
Wiele roślin ananasowatych tworzy rozety liści przylegających do siebie nasadami, dzięki czemu w centrum rozety tworzy się cysterna – szczelny pojemnik na wodę. Ponieważ liście są rynienkowate i rozchylone na zewnątrz, doskonale chwytają krople deszczu, które spływając, kierują się prosto do cysterny, skąd roślina pobiera je za pomocą specjalnych włosków znajdujących się na liściach. Dla oplątwy i wielu innych roślin z tej rodziny jest to jedyny sposób zaopatrzenia w wodę, gdyż nigdy nie zakorzeniają się one w glebie.
Oplątwa kwitnie tylko raz, ale kwiaty utrzymują się na roślinie nawet ponad dwa miesiące. Pęd kwiatostanowy o długości 5-8 cm wyrasta ze środka rozety, dźwigając na szczycie wachlarzowaty, różowy kwiatostan w formie kłosa o długości 10-15 cm. Właściwe, niebieskie kwiaty rozwijają się spomiędzy mięsistych liści kwiatostanowych.
W warunkach domowych można ją uprawiać na fragmencie konaru lub w małej doniczce z lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożem złożonym z torfu, ziemi liściowej i gruboziarnistego piasku lub perlitu.
Oplątwe można rozmnażać z pędów odziomkowych, które pojawiają się u jej podstaw. Gdy pęd osiągnie odpowiednią wielkość, należy go odciąć. Sadzonkę umieszczamy w doniczce z podłożem o dobrej przepuszczalności.
Oplątwie trzeba zapewnić tak dużo rozproszonego światła, jak to tylko możliwe. Należy ją jednak chronić przed intensywnym, bezpośrednim nasłonecznieniem.
Oplątwy są roślinami tropikalnymi i nie tolerują chłodu. Należy więc przez cały okres wegetacji zapewnić im temperaturę 18-24 stopni C.


http://wellbiznes.info/gosiakarpik

2 komentarze:

  1. bardzo ciekawy blog, zapraszam do odwiedzin mojego: http://7kwiatow.blogspot.com/ pozdrawiam serdecznie i dodaje do obserwowanych

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkam w bloku.Jest centralne ogrzewanie.Właśnie kupiłem oplątwę w OBI.Taką małą roślinkę z czerwonym kwiatem.Posadziłem ją w większej doniczce w ziemi do kwiatów doniczkowych.I teraz jak ja mam ją podlewać?Bo tu czytam,że przez zraszanie od góry co rano?Usuwać resztki wody ze spodka.Proszę mi poradzić,co nie tak zrobiłem.I co ile przy centralnym ogrzewaniu,jak to w bloku i temperaturze 25 stopni mam ją podlewać?

    OdpowiedzUsuń