wtorek, 31 maja 2011

RONDELETIA

Ten krzew o gęstych, skórzastych liściach doskonale nadaje się do uprawy w słonecznej oranżerii. Jeśli zapewni się mu dobre oświetlenie i wysoką wilgotność powietrza, obsypie się pięknymi pachnącymi kwiatami.
Ojczyzną tych roślin są Indie Zachodnie oraz tropikalne i podzwrotnikowe regiony Ameryki.
W naturalnym środowisku rondeletia osiąga 2-2,5 m wysokości. Jest to krzew o bardzo powolnym wzroście.
Krótkoogonkowe lub siedzące, skórzaste liście mają owalny kształt i charakterystyczna nerwację. Wyrastają w okółkach lub naprzeciwlegle i nadają roślinie efektowny wygląd przez cały rok. Wiosną rondeletie okrywają się mocno pachnącymi, przyciągającymi owady kwiatami w kolorze w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub różowym, zebranymi w dekoracyjne, baldachogroniaste lub wiechowate kwiatostany. W odpowiednich warunkach mogą one utrzymywać się na roślinie nawet miesiącami. Ich miejsce zajmują małe torebki nasienne z bardzo licznymi nasionami.
Te piękne krzewy wymagają uprawy w warunkach ciepłych i wilgotnych. Należy je zraszać nawet kilka razy dziennie, używając przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. Doniczkę należy ustawić na kamykach w podstawce z wodą. Przez cały czas podłoże powinno być równomiernie wilgotne.
W okresie aktywnego wzrostu należy zasilać rośliny nawozem płynnym, aż do czasu, gdy pąki kwiatowe zaczną się rozwijać. W okresie kwitnienia usuwaj wszystkie więdnące kwiaty.
Po zakończeniu kwitnienia można przeprowadzić cięcie formujące, nadając roślinie pożądaną wielkość i kształt. Pędy, które kwitły, należy skrócić o kilka oczek z ubiegłorocznego przyrostu.
Rondeletia lubi miejsca jasne, słoneczne. Idealna do jej uprawy jest oranżeria o południowej ekspozycji. Latem, przy wysokiej temperaturze, roślinę można z powodzeniem wynieść na zewnątrz.
Kwiaty rondeletii pachną bardzo intensywnie i napełniają swoim zapachem cała oranżerię.
Rondeletie można rozmnażać wiosną przez sadzonkowanie. Z częściowo zdrewniałych pędów pobieramy sadzonki o długości około 8 cm i umieszczamy je w doniczce z mieszanką równych ilości torfu i gruboziarnistego piasku. Doniczkę z sadzonkami osłaniamy torebką foliową i ustawiamy w jasnym miejscu o temp. 20 stopni C.
Ukorzenione sadzonki przesadzamy pojedynczo do doniczek z ziemią torfową i zraszamy kilka razy dziennie. W miarę wzrostu roślin, uszczykujemy wierzchołki młodych pędów.http://wellbiznes.info/gosiakarpik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz