poniedziałek, 30 maja 2011

KANGURZA ŁAPA

Ta rzadko spotykana roślina zachwyca „puchatymi”, czerwonymi i zielonymi kwiatami, przypominającymi łapy kangura.
Kangurza łapa ma wełniste kwiaty osadzone na solidnych łodygach, górujące nad podłużnymi liśćmi.
Od późnego lata wydaje piękne kwiaty o egzotycznym wyglądzie, o długości ok. 4 cm. Umieszczone są one na długich łodygach, górujących nad liśćmi i wyrastających nawet do wysokości 120 cm.
Kwiaty są zielone lub czerwone. Każdy rozchodzi się na 6 płatków w kształcie gwiazdy. Cały kwiat przypomina właśnie łapę kangura. W naturalnym środowisku kwiaty regularnie odwiedzają kolibry.
Roślinę można rozmnażać z nasion lub pędów przyciętych na wiosnę.
Rozmnażanie z sadzonek:
Utnij fragmenty pędów o długości ok. 10 cm i umieść je w doniczce z wilgotną mieszanką ukorzeniającą na bazie kompostu. Przykryj doniczkę torebką foliową i postaw ją w miejscu ciepłym i jasnym, ale nie mocno nasłonecznionym. Kiedy nasiona zaczną kiełkować, zdejmij folię i zacznij oszczędnie podlewać. Po kilku miesiącach przesadź je do doniczki ze zwykłą ziemią doniczkową na bazie kompostu.
Rozmnażanie z nasion:
Nasiona wysiej do mnożarki z mieszanką ukorzeniającą na bazie ziemi kompostowej. Do kiełkowania będą potrzebowały dużo światła, więc wybierz mnożarkę z przezroczystą pokrywą. Umieść ją w miejscu ciepłym i jasnym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym. Kiełki pojawią się po 4 tygodniach. Kiedy wyrosną pierwsze listki, przesadź siewki do doniczek z mieszanką ukorzeniającą na bazie ziemi kompostowej. Na koniec przesadź rośliny do zwykłej ziemi doniczkowej.
Roślina nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, lecz nie toleruje dużych wahań temperatur.
Posadź ją w dużej doniczce z ziemią kompostową. Wiosną, kiedy roślina się rozrośnie, przesadź ją do jeszcze większej doniczki.
Latem podlewaj obficie, zima umiarkowanie.
W okresie intensywnego wzrostu zasilaj kangurzą łapę rozcieńczonym płynnym nawozem.
Twoja roślina najlepiej będzie się czuła w pełnym słońcu, w słonecznym kąciku przeszklonej werandy lub na parapecie południowego okna.
Latem dobrze jest wystawić roślinę na zewnątrz. Jesienią przynieś ją z powrotem do pomieszczenia. Nie wolno dopuścić, aby roślina przebywała w temperaturze niższej niż 10 stopni C.
Kangurza łapa to roślina wieloletnia.http://wellbiznes.info/gosiakarpik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz