środa, 18 maja 2011

CEREUS WIELOKWIATOWY – KRÓLOWA NOCY.

Królowa Nocy, występująca na tropikalnej Jamajce i Kubie, ma cienki pęd, który początkowo pnie się wzwyż, a następnie zaczyna zwisać.
Największą ozdobą Królowej Nocy są jej trąbkowate kwiaty. Jeśli chcesz je zaobserwować jak się otwierają, wydzielając zapach przypominający wanilię to musisz to zrobić w nocy. Żywot kwiatu jest krótki ponieważ więdnie on już przed świtem.
Pąki kwiatowe dorastają do 25 cm długości, zaś kwiaty mają 20 –30 cm średnicy. Są wyjątkowo dekoracyjne – kremowobiałe, a spód jest żółty.
Królowa Nocy jest okazem kaktusa, który dorasta do 1,2 – 1,8 m wysokości. Odznacza się długimi, płożącymi pędami, które wymagają podpór.
Niekiedy roślina tworzy na pędach korzenie powietrzne, które w warunkach naturalnych pełnią funkcję odżywczą oraz pomagają wspinać się po innych roślinach. Na pędach ma ciernie. Preferuje ciepłe i wilgotne otoczenie. Najlepszym miejscem do uprawy będzie duże okno o południowej ekspozycji albo ogrzewana szklarnia lub oranżeria.
Od października do marca utrzymuj temperaturę 12 –18 stopni C, zapewniając roślinie maksimum możliwego oświetlenia. W okresie pomiędzy grudniem a marcem podlewaj ją oszczędnie.
Królową Nocy rozmnaża się wiosną, przez sadzonki pędowe. Należy pobrać sadzonki o długości 10 –15 cm. Odłożyć je na 1 –2 dni, aby miejsca cięcia zabliźniły się, po czym umieść je w doniczce z mieszanką równych ilości wilgotnego torfu i gruboziarnistego piasku. Ugnieć podłoże wokół podstawy pędu, podlej roślinę i ustaw ją w lekko zacienionym miejscu o temperaturze 15 – 18 stopni C. Ukorzenianie trwa 6 – 8 tygodni. Po tym czasie przesadź sadzonki do doniczek o średnicy 8 – 10 cm z podłożem dla kaktusów.
W kwietniu przenieś roślinę w jasne miejsce ze światłem rozproszonym i stopniowo zwiększaj intensywność podlewania, tak aby latem zapewnić roślinie jak najwięcej wilgoci. Od maja do końca sierpnia zasilaj ją co 2 –3 tygodnie nawozem o wysokiej zawartości potasu.
Królowa Nowy wymaga przesadzania co 3 lata. Zapewnij jej dobry drenaż, umieszczając na dnie doniczki drobne kamyczki.
Zwykle nie wymaga cięcia, ale jeśli wyrośnie zbyt silnie, można go lekko przycinać.
http://www.wellbiznes.info/gosiakarpik

5 komentarzy:

 1. podziwiam takie osoby ,one musza miec wspanialy charakter

  OdpowiedzUsuń
 2. przeczytałam całą notkę, mam też takiego kwiatka, kwitła w tamtym roku i wypuściła dwa duże pędy. nie wiem co z nimi zrobić. Proszę o odpowiedź. Z pozdrowieniami Justyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko, że to nie jest zdjęcie cereusa, a epifilum. Widać to po łodygach widocznych na zdjęciu. Epifylum, znane też pod nazwą fylokaktus, ma wiele odmian, które kwitną jedną noc lub kilka dni. Mam cereusa i oba rodzaje epifylum, dlatego pozwoliłam sobie zabrać głos w dyskusji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy dlugi wysoki ped mozna obciąć?moze ktos wie czy mozna obcinac

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy dlugi wysoki ped mozna obciąć?moze ktos wie czy mozna obcinac

  OdpowiedzUsuń