poniedziałek, 30 maja 2011

PŁOMIEŃ AFRYKI

Płomień Afryki, przez wielu uważany za najpiękniejszą roślinę tropikalną, w okresie kwitnienia wygląda naprawdę olśniewająco.
Ta niezwykle efektowna roślina pochodzi z Madagaskaru. W klimacie umiarkowanym może być z sukcesem uprawiana jedynie na ogrzanej przeszklonej werandzie lub w przydomowej szklarni.
W pełni kwitnienia widok drzewa jest naprawdę wyjątkowy. Jego ognisto-czerwone kwiaty o długich, żółtopomarańczowych pręcikach rzeczywiście sprawiają wrażenie, jakby cała roślina płonęła. Gatunek ten zaczyna kwitnąć wiosną, zanim jeszcze pojawią się liście i kwitnie przez cały czas, nawet gdy liście rozwijają się. Każdy liść składa się z 20-40 małych listków.
W naturalnych warunkach roślina jest zdolna do zakwitnięcia dopiero po 8-10 latach, jednak w naszym umiarkowanym klimacie rośliny uprawiane w pojemnikach wydają kwiaty zwykle jeszcze później.
Po kwitnieniu, w miejscu kwiatów pojawiają się długie strąki podobne do fasoli. Mogą one osiągać do 60 cm długości. Jesienią po otwarciu wysypują się z nich nasiona. Strąki pozostają na roślinie przez całą zimę.
Płomień Afryki w warunkach naturalnych dorasta zwykle do około 5 m, choć zdarzają się i 12-metrowe okazy. Przy uprawie w pojemnikach gatunek ten osiąga najwyżej 2,5-3 m.
Roślinę można przycinać, nadając jej odpowiedni pokrój.
Aby korona miała niezbyt rozłożysty kształt parasola, należy poczekać aż osiągnie wysokość 1,5 m i tuż po kwitnieniu lub na początku lata obciąć jej wierzchołek. Wtedy powinna zacząć się rozkrzewiać. Utrzymuj dany pokrój, przycinając niepotrzebne gałęzie.
W okresie letnim zapewnij roślinie jak najwięcej światła oraz regularnie ją podlewaj i zasilaj. Zarówno nawadnianie, jak i nawożenie należy ograniczyć jesienią, zimą zaś całkowicie zaprzestać obu tych zabiegów. Wznawiamy je stopniowo z nadejściem wiosny.
Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion lub sadzonkowanie. Przed siewem nasiona należy zanurzyć na 10 s w gotującej wodzie, a następnie moczyć przez 24 godziny w wodzie letniej. Ułatwia to znacznie kiełkowanie. Wysiewamy je do kuwety z podłożem z przewagą gliniastego piasku. Kuwetę przykrywamy folią i umieszczamy w ciepłym miejscu. Po pojawieniu się nowych przyrostów siewki należy przepikować do osobnych doniczek i traktować jak rośliny dorosłe.
Latem podlewaj roślinę obficie, dbając jednak, by podłoże lekko przeschło przed kolejnym podlewaniem. Zimą, w okresie spoczynku, należy niemal całkowicie zaprzestać podlewania, ograniczając je do minimum.
W lecie zasilaj roślinę słabym roztworem płynnego nawozu przy podlewaniu. Zimą nie nawoź w ogóle.
Płomień Afryki należy ustawić w pełnym słońcu. Roślina jest dość trudna w uprawie.
Latem należy zapewnić roślinie możliwie jak najwyższą temperaturę i suche powietrze. Zimą minimalna temperatura powinna wynosić 9-10 stopni C.
Płomień Afryki uprawiany jest powszechnie w Indiach. Dzięki rozłożystej koronie drzewo daje cień i schronienie przed parzącym słońcem.
Uprawiana w ogrzewanej przydomowej szklarni, powinna przetrwać długie lata.

http://wellbiznes.info/gosiakarpik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz