poniedziałek, 30 maja 2011

FABIANA

Fabiana to mały krzew, zbliżony wyglądem do wrzosów. Latem okrywa się białymi, rurkowatymi kwiatami, wyrastającymi na wierzchołkach gałązek.
Jasne stanowisko i umiarkowane podlewanie to najważniejsze wymagania fabiany. W dobrych warunkach roślina kwitnie obficie od maja do czerwca.
Rodzaj Fabiana obejmuje około 25 gatunków ciepłolubnych krzewów rosnących na zboczach Andów w Ameryce Południowej.
W warunkach naturalnych fabiana dorasta do 1,8 m wysokości, ale w uprawie osiąga jedynie 1-1,5 m wysokości, tworząc gęste krzewy o drobnych, łuskowatych liściach. Fabiana wypuszcza krótkie pędy boczne, na końcach których rozwijają się małe, pojedyncze kwiaty.
Roślina ta doskonale nadaje się do uprawy na przeszklonych werandach lub w oranżeriach, pod warunkiem, że zimą temperatura we wnętrzu nie będzie spadała poniżej 7 stopni C.
Poza zimowym spoczynkiem w chłodnym pomieszczeniu i regularnym zraszaniu latem, roślina ta nie ma większych wymagań i jest odporna na większość chorób i szkodników.
Preferuje ona bardzo jasne stanowiska – najlepiej na przeszklonej werandzie. W czasie upałów należy regularnie zraszać ją wodą, unikając jednak zwilżania kwiatów. W okresie lata wymaga zasilania raz na 3-4 tygodnie nawozami płynnymi.
Na całe lato wynosimy roślinę na zewnątrz.
W okresie aktywnego wzrostu fabiana potrzebuje dużo wody, więc przez cały czas utrzymuj równomierną wilgotność podłoża. Zimą podlewaj umiarkowanie, pozwalając, aby podłoże nieco przeschło przed kolejnym nawodnieniem.
Roślina ta najlepiej rośnie w pełnym słońcu.
Fabiana nie lubi zbyt wysokiej temperatury zimą, ale nie toleruje też jej spadku poniżej zera. W tym okresie najlepiej umieścić ją na jasnej, nieogrzewanej werandzie lub w oranżerii.
Fabianę rozmnaża się z sadzonek pobieranych pod koniec lata, po zakończeniu kwitnienia. Z pędu pobierz kilka pędów z piętką. Usuń z nich dolne liście i zanurz końce sadzonek w ukorzeniaczu. Następnie umieść je w doniczkach z wilgotnym podłożem i okryj przezroczystymi torebkami foliowymi. Sadzonki ustaw w miejscu o temperaturze około 17 stopni C. Gdy młode rośliny zaczną wypuszczać nowe przyrosty, usuń torebki foliowe i ustaw doniczki w jasnym, chłodnym miejscu. Zacznij podlewać.
Fabianę można uprawiać przez wiele lat.

http://wellbiznes.info/gosiakarpik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz