niedziela, 22 maja 2011

ERYTHRINA CRISTA-GALLI. Koguci grzebień.

ERYTHRINA CRISTA-GALLI

Roślina ta, znana także pod potoczną nazwą koguci grzebień, fascynuje wspaniałymi kwiatostanami, rozwijającymi się na końcach pędów.
Jest jednym z najbardziej niezwykłych gatunków w rodzinie motylkowatych. Ta częściowo zimotrwała roślina pochodzi z Brazylii – jej pędy obumierają zimą i ponownie odrastają wiosna w następnym roku.
Większość spośród około 100 gatunków roślin z rodzaju Erythrina to drzewa rosnące w ciepłym klimacie. W regionach chłodniejszych roślina ta ma skłonności do zrzucania liści na zimę i wówczas najlepiej przyciąć ją na wiosnę, tuż przed ruszeniem wegetacji.
W czerwcu i w lipcu wierzchołki jej pędów okrywają się jaskrawoczerwonymi, woskowatymi kwiatami, zebranymi w długie kwiatostany. W warunkach naturalnych są one zapylane przez kolibry, zwabione intensywnym kolorem kwiatów.
Każdego roku z grubego, zdrewniałego korzenia wyrasta 3-8 silnych pędów, które mogą osiągnąć do 2,5 m wysokości. Są one pokryte kolcami wygiętymi w kierunku podstawy pędu oraz mniej licznymi liśćmi zbudowanymi z trzech niebieskawozielonych listków, składających się o zmierzchu.
Aby pobudzić roślinę do kwitnięcia, warto uprawiać ją, przynajmniej do lata, w szklarni lub oranżerii. Niezależnie od stanowiska, na którym roślina będzie uprawiana, latem wymaga ona dobrej wentylacji. W czasie upalnej pogody trzeba jej też zapewnić wysoką wilgotność otoczenia (częste zraszanie liści).
Na zimę roślinę najlepiej pozostawić w doniczce w suchym podłożu. Wiosną należy ją przesadzić do pojemnika z ziemią kompostową z dodatkiem jednej trzeciej żwiru lub gruboziarnistego piasku. Jeśli korzenie są duże, użyj odpowiednio obszernej doniczki. Roślinę umieść w ciepłym i jasnym miejscu. Po rozpoczęciu wegetacji, gdy pojawią się pierwsze pędy, stopniowo zwiększaj podlewanie. Latem podlewaj obficie.
Rozmnażanie:
Wiosną podziel korzeń ostrym nożem, tak aby każdy z fragmentów posiadał żywy, zdrowy pączek. Przygotuj dwa duże pojemniki z warstwą drenażu na dnie i wypełnij je mieszanką ziemi kompostowej z dodatkiem jednej trzeciej żwiru lub gruboziarnistego piasku. W każdym pojemniku posadź po jednym kawałku korzenia.
Roślinę tę można także rozmnażać z sadzonek pędowych pobieranych z fragmentem korzenia. Pojedyncze sadzonki umieść w oddzielnych doniczkach – zakwitną w następnym sezonie.

Zimą w ogóle nie podlewaj rośliny. Wiosną zacznij nawadniać ją oszczędnie, stopniowo zwiększając obfitość podlewania. Latem podlewaj obficie.

Zimą przechowuj roślinę w temp. 4 –7 stopni C. Wiosną posadź ją w wilgotnej ziemi i przenieś w jasne miejsce o temperaturze 10 –15 stopni C.http://www.wellbiznes.info/gosiakarpik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz