sobota, 10 września 2011

SZKARŁAT ZWISŁY.

Kolorowy, dekoracyjny szkarłat zwisły najlepiej prezentuje się posadzony w większej grupie roślin. Można go uprawiać na tarasie lub balkonie.
Jest jednym z gatunków z rodzaju Amaranthus. Niektóre z nich występują w warunkach naturalnych w regionach tropikalnych i podzwrotnikowych. Gatunki ozdobne uprawiane są ze względu na dekoracyjne kwiaty i jaskrawe liście.
Szkarłat zwisły jest jednoroczną rośliną o wyjątkowych walorach ozdobnych. Zwykle dorasta do 75 cm wysokości, ale uprawiany w idealnych warunkach może mierzyć nawet do 1,2 m. Wielkość rośliny w dużej mierze zależy od temperatury podczas lata.
Ta bujna roślina najlepiej rośnie na gliniastej ziemi kompostowej, w doniczkach lub innych pojemnikach. Jest bardzo wrażliwa na przymrozki, szczególnie późnowiosenne.
Jasnozielone owalne liście stanowią dobre tło dla efektownych, jaskrawych kwiatów, które pojawiają się od lata do jesieni. Zebrane są w długie, zwieszone kwiatostany, które osiągają nawet do 45 cm długości.
Pędy kwiatostanów można suszyć, ucinając je tuż przy podstawie, gdy kwiaty zaczynają się dopiero rozwijać.
Jest to roślina niezwykle łatwa w uprawie – praktycznie nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Podobnie jak większość gatunków jednorocznych, preferuje miejsca nasłonecznione i możliwie zaciszne.
Nasiona szkarłatu zwisłego wysiewaj w kwietniu, używając gliniastej ziemi kompostowej.
Latem podlewaj obficie, odpowiednio do temperatury na zewnątrz i panującej pogody- podłoże w pojemnikach powinno być cały czas wilgotne, ale nie przemoczone.
Przez cały sezon wegetacyjny zasilaj roślinę uniwersalnym nawozem płynnym raz na 3-4 tygodnie.
Gwarancją sukcesu w uprawie szkarłatu zwisłego jest zasobne, dobrze przepuszczalne podłoże oraz jak największa ilość słońca.


http://zdrowejagody.pl

1 komentarz:

  1. A nasiona bardzo cenne i bogate w substancje odżywcze i zdrowotne
    szarłat czy szkarłat ?

    OdpowiedzUsuń