niedziela, 11 września 2011

UPRAWA AEROFITÓW.

Aerofity to rośliny, które czerpią składniki pokarmowe nie z ziemi, ale z powietrza i wody opadowej. Ich uprawa może przynieść wiele radości.
Do aerofitów należą liczne gatunki storczyków i kilka gatunków roślin z rodziny ananasowatych, np. oplątwy.
Wiele storczyków wytwarza pseudobulwy, służące do magazynowania składników odżywczych. Niektóre ananasowate mają w centrum rozety tzw. cysterny do gromadzenia wody deszczowej. U storczyków do pobierania wody opadowej służą korzenie powietrzne, a rośliny ananasowate wykształciły w tym celu zmodyfikowane łuski i włoski.
Oplątwy są roślinami bardzo zróżnicowanymi pod względem wielkości, gdyż w rodzaju tym spotyka się zarówno przypominające porosty liliputy mierzące nie więcej niż 1 cm, jak i prawdziwe olbrzymy, których pędy mogą dorastać do 3 m długości. Rośliny te produkują duże, jaskrawe i zwykle bardzo trwałe kwiaty, które u pewnych gatunków bardzo intensywnie pachną.
Uprawa oplątwy.
Wyróżniamy dwa rodzaje tej ananasowatej rośliny: oplątwy rosnące na gruncie (naziemne) i oplątwy epifityczne, czyli rosnące na gałęziach drzew i krzewów, a nawet na słupach telegraficznych i kaktusach. Niekiedy nazywa się je oplątwami powietrznymi. Odżywiają się resztkami materii organicznej, gromadzącymi się w szczelinach kory i w rozgałęzieniach konarów.
Najbardziej dekoracyjnym sposobem uprawy aerofitów jest przyklejanie ich do podłoża przy użyciu minimalnej ilości kleju, który umocuje podstawę rośliny, ale nie pokryje nasady pędu. Odpowiednim podłożem może być muszla, pal owinięty mchem lub dekoracyjny kawałek kory, a także fragment koralowca lub ceramiki. Niezależnie od rodzaju podłoża, aerofit z czasem sam ukorzeni się na jego powierzchni.
Wilgotność powietrza ma kluczowe znaczenie dla powodzenia uprawy. Częstotliwość zraszania roślin zależy od temperatury otoczenia. Jeśli jest ona wyższa niż 24 stopni C, oplątwy należy zwilżać kilka razy w ciągu dnia, utrzymując zarazem odpowiednio intensywną cyrkulację powietrza.
Rosliny te mają bardzo małe wymagania pokarmowe. Wystarczy zasilać je wiosną i latem (raz w miesiącu) nawozem płynnym rozcieńczonym do jednej czwartej zalecanego stężenia, dodawanym do wody przy okazji zraszania rośliny.
Dla oplątwy najlepsze są miejsca jasne, ze światłem rozproszonym. Zimą może to być okno północne. Latem należy unikać silnego słońca.

http://zdrowejagody.pl

1 komentarz:

  1. bardzo przyjemny blog do którego zajrzę nie raz, zapraszam również na moj gdyż wstawiłam ostatnio zdjęcia kwiatów :)

    OdpowiedzUsuń