sobota, 29 grudnia 2012

Zdrowa pigwa pomaga żyć.O Pigwie wiadomo, że pochodzi z Zakaukazia, Iranu, Turkiestanu, Syberii. Przywędrowała do Europy południowej. Podobno swoją łacińską nazwę zawdzięcza mieszkańcom Krety z miasta Cydonia.
Po pierwszych przymrozkach są najlepsze do przetworów, lekko pomarszczone, miękkie, łatwiej puszczające sok, mogą dłużej poleżeć.
Francuzki łagodzą pigwą zmarszczki. Macerują skórkę owocu przez dwa tygodnie w alkoholu, potem rozcieńczają wodą, przemywając twarz i szyję. A biblijna Ewa ponoć skusiła Adama pigwą a nie jabłkiem!
Co pigwa ma w sobie?
Jak na owoc, to ma bardzo mało wody - tylko 71%
węglowodanów 7,5%
białek 0,5%
tłuszczów 0,2%
w nasionach ma 4% śluzów i 15% tłuszczu.
Prawdziwa pigwa pospolita (Cydonia oblonga) ma zagięte, szare od spodu liście. A rośliny z rodzaju Chaenomeles, czyli pigwowce, są znacznie mniejsze niż prawdziwa pigwa. Często hodujemy je w ogrodach dla ozdobnych kwiatów przypominających kwiaty jabłoni oraz żółtych, pachnących owoców. Przechowujemy je z dala od innych owoców, które mogą przesiąknąć mocno aromatycznym zapachem pigwy.
Pigwy i pigwowce nie mają specjalnych wymagań glebowych. Owszem, lubią ziemię bogatą w składniki pokarmowe, preferują wilgotne podłoże.
Krzew lub drzewo, lubiące ciepło. Pigwa jest znana os starożytnych czasów. Owoce zbiera się około października, maja gruszkowaty kształt, są żółte. Nie spożywa się ich od razu, najlepsze są po "uleżeniu". Miąższ owocu jest twardy , cierpkawy ale bardzo zdrowy. Pigwa zawiera nie tylko cukry ( fruktoza, glukoza), kwasy organiczne ( cytrynowy, jabłkowy, winowy) ale także garbniki, pektyny, śluzy, olejek lotny. To nie wszystko, są tu także witaminy ( wita,ina C, prowitamina A) oraz składniki mineralne takie jak żelazo, potas, miedź , magnez, fosfor i wapń.
Pigwie przypisuje się działanie przeciwbiegunkowe, zaleca się ją przy stanach zapalnych żołądka i jelit. Z owoców można przyrządzić galaretki, wino, kompoty, nektary. W lecznictwie zastosowanie maja nasiona (bogate w śluzy), na kaszel czy tez kolki żołądkowe.

Chcesz zarobić na piękne kwiaty? Zapisz się  z tego linku i zarabiaj www.bannersbroker.com/Gosiaczek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz