piątek, 3 czerwca 2011

FRIZEA

Ta wyjątkowo dekoracyjna roślina pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych. Jej chlubą są niezwykłe, wielobarwne kwiatostany.
Należy do rodziny ananasowatych – w warunkach naturalnych występuje w lasach deszczowych południa USA, Ameryki Środkowej i Południowej. Bardzo dobrze udaje się w doniczkach i jest cenną rośliną pokojową.
Są epifitami, czyli rosną na innych roślinach, ale nie odżywiają się ich kosztem. W tropikalnych lasach deszczowych ich korzenie zakotwiczają się na powierzchni drzew, a rośliny obdarzone niezwykłym kwiatostanem mogą kwitnąć niemal bez końca.
Prawdziwe centrum rośliny stanowi pęd kwiatostanowy zbudowany u szczytu z podsadek zachodzących jedna na drugą, tak że wierzchołek przypomina kształtem wąski, zwężający się ku szczytowi kłos. Podsadki są zwykle czerwone. Niektóre pędy zakwitają, a wówczas spomiędzy podsadek wysuwają się żółte kwiaty. Są one bardzo nietrwałe, ale pojawiaj się jedne po drugich, więc okres kwitnienia może być bardzo długi.
Typową cechą rośliny ananasowatych jest budowa rozety, której liście tworzą w środku rodzaj cysterny. Stanowi ona dla rośliny naturalny zbiornik, do którego spływa woda gromadząca się na liściach w postaci rosy.
Podlewanie uwzględniające potrzeby rośliny jest kluczem do utrzymania frizei w optymalnej kondycji.
Podobnie jak większość roślin z rodziny ananasowatych, frizea ginie po kwitnieniu, wytwarzając przedtem kilka odrostów. Są to rośliny potomne, które wyrastają u podstawy rośliny matecznej. Gdy wykształcą po kilka korzeni, oddzielamy je i postępujemy dalej jak z roślinami dorosłymi. Jeśli odrost nie ma jeszcze korzeni, należy go umieścić doniczce z mieszaniną równych ilości torfu i perlitu, zwilżyć podłoże i wystawić doniczkę do mnożarki lub zamknąć w torebce foliowej. Sadzonki trzymamy w zacienionym miejscu w temperaturze około 21 stopni C. Powinny ukorzenić się po upływie 2-3 tygodni.
Latem podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, a cysterna w rozecie powinna zawierać nieco wody. Przez cały rok liście należy regularnie zraszać.
Frizea pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, dlatego wymaga temperatury minimum 21 stopni C i wysokiej wilgotności powietrza przez cały rok.
Każda rozeta kwitnie tylko raz, potem usycha.


Zobacz również link:
http://wellbiznes.info/gosiakarpik

1 komentarz:

  1. Najlepszą hurtownią kwiatów w Polsce jest niewątpliwie PM-M. Dzięki tej stronie internetowej jestem w stanie znaleźć wiele ciekawych produktów, które pozwolą mi zaoszczędzić sporo pieniędzy. Sami wejdźcie i zobaczcie jak to działa, polecam :)

    OdpowiedzUsuń