piątek, 8 kwietnia 2011

ARDIZJA KARBOWANA

Przez cały rok cieszy małymi, gwiazdkowatymi kwiatami, a potem trwałymi, dojrzewającymi jagodami. Wymaga troskliwej pielęgnacji. Ciemnozielone, błyszczące liście ardizji, o niezwykłych, falowanych brzegach, osiągają do 15 cm długości i 5 cm szerokości.
Gwiaździste kwiaty, zebrane w dość niepozorne kwiatostany, są białe lub różowe i mają 6 mm średnicy.
Gęste grona owoców, odznaczają się wielomiesięczną trwałością i i dojrzewają do koloru jaskrawokoralowego. Każda lśniąca, woskowana jagoda jest mniej więcej tej samej wielkości co kwiat. Jagody stanowią niezwykłą ozdobę przez całą zimę.
W warunkach naturalnych ardizja karbowana rośnie w lasach, gdzie ma wysoką wilgotność powietrza. W warunkach domowych powinna być zraszana, ale nie w okresie kwitnienia.
W okresie wzrostu należy podlewać obficie. Zimą nawadniać oszczędnie. W okresie aktywnego wzrostu stosujemy co 2 tygodnie nawóz płynny.
Ardizja potrzebuje jasnego światła słonecznego przez cały rok.
Roślina preferuje niskie temperatury, najlepiej do 15 stopni C. Gdy jest cieplej, należy zapewnić ardizji podwyższoną wilgotność otoczenia, ustawiając doniczkę na warstwie wilgotnego żwiru i zraszając roślinę codziennie.
Można ją rozmnażać samemu. Pobrać sadzonkę o długości 8 cm z pędów bocznych i umieścić ją w mieszaninie torfu i grubego piasku.

2 komentarze: