piątek, 8 kwietnia 2011

BIELUŃ

Jest to roślina jednoroczna. Ma duże pięknie pachnące kwiaty. Gatunki jednoroczne kwitną głównie w środku i pod koniec lata. Rośliny te dorastają nawet do 150 cm. Po wysadzeniu na zewnątrz bieluń jest łatwy w uprawie, ale wymaga słonecznego, osłoniętego przed wiatrem stanowiska i zasobnej w składniki mineralne gleby. Zwiędłe kwiaty należy regularnie usuwać, aby rośliny ładnie wyglądały i obficie kwitły.
Roślinę bardzo lubią ślimaki. Donicę i pojemniki warto okleić specjalną śliską taśmą, aby szkodniki te nie mogły się dostać do rośliny.
Mszyce tworzą kolonie na kwiatach i miękkich częściach pędów. Uszkadzają roślinę i przenoszą z jednej na drugą infekcje wirusowe. Należy zwalczać mszyce, gdy się tylko pojawią.
Rośliny można rozmnażać z nasion lub z kawałków zeszłorocznej łodygi, którą na czas zimy umieszczamy w wodzie w chłodnym miejscu, ale z dodatnią temperaturą.
Bieluń posadzony w dużej donicy wspaniale rośnie, gdy zapewnimy mu słoneczne i zaciszne stanowisko. Pamiętać również należy o regularnym usuwaniu więdnących kwiatów.
Bieluń powinien rosnąć w żyznym, gliniastym podłożu. Latem należy podlewać bielunia obficie, lecz nie zalewać podłoża. Roślina lubi zasilanie nawozami płynnymi co 2 tygodnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz