piątek, 8 kwietnia 2011

MATERIAŁY DO DRENAŻU

Zapewnienie właściwego drenażu jest kluczem do zachowania zdrowia i dobrej kondycji roślin. Odpowiedni drenaż zapobiega przemoczeniu podłoża i gnicia korzeni. Wtedy dopływ powietrza zostaje odcięty i pożyteczne mikroorganizmy w podłożu umierają. Korzenie roślin w pojemnikach mają mocno ograniczoną przestrzeń i w niewłaściwym podłożu łatwo mogą ulec całkowitemu zalaniu wodą, która nie ma jak odpłynąć.
Zapewnienie rośliną domowym i balkonowym odpowiedniego podłoża, które jest w stanie zatrzymać wilgoć, a jednocześnie odprowadzać nadmiar wody, to pierwszy krok do sukcesu. Rośliny nam się odwdzięczą pięknym wyglądem.
Większość roślin potrzebuje wilgoci podczas intensywnego wzrostu. W czasie upałów rośliny chłodzą się poprzez zwiększoną transpirację, czyli parowanie wody z liści do atmosfery.
Luźne granulaty możemy mieszać z podłożem. Wermikulit, perlit (skała wulkaniczna), płatki miki i granulki styropianu również mogą być mieszane z podłożem. Nie tylko wesprze drenaż, ale także zwiększą objętość podłoża i zapewnią dostęp powietrza do korzeni. Są czyste , lekkie i zatrzymują pewną ilość wody.
Keramzyt to materiał niesłychanie lekki, wytwarzany przemysłowo. Wygląda jak małe, brązowe kamyki i dostępny jest w różnych rozmiarach w sklepach ogrodniczych. Używa się go głównie do poprawienia drenażu na dnie doniczki. W dużych donicach można również posypać go na wierzchu w miejsce ziemi. Taka metoda zapobiega parowaniu podczas upałów, a także chroni podłoże przed odkształceniem się podczas podlewania.
Ważne również jest wykorzystanie węgla drzewnego. Jeżeli mamy pojemnik bez odpływu to dodajmy do podłoża węgla drzewnego. Zapewni od drenaż i zadziała jako filtr, wchłaniając nadmiar soli mineralnych oraz rozkładające się resztki roślinne. Można powiedzieć, że węgiel zapewni czystość podłoża.
Na dnie pojemnika można ułożyć grubą warstwę kawałków węgla drzewnego zanim wypełni się go właściwym podłożem. Małe kawałki węgla można również dodać do podłoża, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz