piątek, 8 kwietnia 2011


Storczyki nadają się do uprawy w doniczkach lub koszach. Tworzą wspaniałą dekorację o pachnących kwiatach. Te efektowne storczyki są epifitami czyli rosną, trzymając się innych roślin, ale nie pasożytują na nich. Pochodzą głównie z południowo-wschodniej Azji oraz Malezji. Odmian storczyków jest bardzo wiele. Kwitną jesienią, pod koniec zimy oraz wiosną i na początku lata, w zależności od gatunku. Kwiaty są bardzo ozdobne. Gałązki rozwijają się od środka nowych przyrostów i początkowo są wzniesione, a później pochylają się i zwieszają. Gatunki różnią się między sobą. Liście lancetowate do eliptycznych, umieszczone są nad przysadzistymi pseudobulwami. Większość gatunków najlepiej będzie się czuła w szklarni.
Latem należy podlewać roślinę bardzo dokładnie, tak by podłoże było wilgotne, lecz nie zalane. Zimą, jeśli storczyk nie kwitnie, wymaga mniej wody. Nie wolno dopuścić, by podłoże wyschło, gdy roślina znajduje się w okresie kwitnienia. Nie można także dopuścić, by bulwy się pomarszczyły.
Należy chronić roślinę przed bezpośrednim nasłonecznieniem, szczególnie latem, a zimą może mieć ona troszkę mniej cienia.
Przy co drugim podlaniu należy zastosować nawóz do storczyków. Zimą nie zasilać.
Najlepsza do uprawy jest ziemia do storczyków lub drobna kora. Dzielimy roślinę gdy jest mocno stłoczona. Storczyki nie mogą stać w pełnym słońcu.
Najważniejsza w uprawie tego storczyka jest czystość. Należy regularnie sprawdzać, czy nie atakują go szkodniki. Plamy i skazy na liściach nie zawsze oznaczają obecność szkodników, czasami są efektem niewłaściwych warunków uprawy.
Największym zagrożeniem dla rośliny jest gnicie korzeni. Gdy liście się zwijają, brązowieją lub robią się czarne oraz więdnie cała roślina znaczy to , że gnije korzeń.
Gdy na roślinie pojawią się mszyce, można je zmyć wodą z mydłem.

1 komentarz:

  1. Świetny pomysł z kwiatami! One są takie wdzięczne, piękne, zachwycają i cieszą oczy.

    OdpowiedzUsuń